Нурлатлылар егетләрне хәрби хезмәткә озатты

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

Аларны Казанга чакырылу пунктына озатырга күпсанлы туганнары, дуслары, шулай ук авыл җирлекләре башлыклары килде.

Язгы чакырылыш егетләре арасында Нурлаттан Артур Сәрвәрдинов та бар. Артурга 19 яшь, Нурлат аграр техникумын тәмамлаган, «Татнефтеотдача»да нефть һәм газ чыгару буенча оператор булып эшләргә өлгергән.

“Мин хәрби хезмәткә яхшы кәеф белән китәм", – дип билгеләп үтте ул күтәренке тавыш белән.

Казанга юл тотканчы аңа Хәрби комиссариат бинасы каршында үзенең үгет-нәсыйхәт сүзләрен күпсанлы якыннары тапшырырга ашыкты.

"Безнең теләкләр: лаеклы хезмәт итү, намус белән, командирның боерыкларын тыңлау. Артурыбыз -  безнең акыллы егет. Барысы да яхшы булыр дип ышанабыз», – диде Артурның олы абыйсы Руслан.

Егетләрне озатырга килүчеләр арасында Каравыл Тавы авылыннан Иван Федюков та бар иде. Ул да 9 ел элек Севастополь шәһәрендә Кара диңгез флотында хезмәт иткән.

"Хәрби билет белән горурланырлык булсын өчен, һәр ир-ат армиядә хезмәт итәргә тиеш дип уйлыйм. Бу үзең өчен дә кирәк, бер ел эчендә син гомерлек армия дусларын табасың, коллективның, дуслыкның, патриотизмның нәрсә икәнен аңлыйсың. Иң мөһиме – Ватанны ярату һәм Ватанга хезмәт итү", - диде ул.

Район Башкарма комитеты җитәкчесе Әсгать Габдуллин һәм Нурлат шәһәре һәм Нурлат районы хәрби комиссары Заһир Абдуллин да яңа хәрбиләргә үз үгет-нәсихәт сүзләрен җиткерделәр.

"Сез махсус хәрби операциягә эләкмәячәксез, безнең гаскәрләрдә хезмәт итәчәксез, анда хәрби эшкә, иң яңа техниканы өйрәнәчәксез. Бер ел хезмәт иткәннән соң, сез туган җиргә бөтенләй башка кешеләр булып кайтырсыз, дөньяга карашыгыз үзгәрәчәк. Сезнең командирларыгыздан Рәхмәт хатлары гына алуыгызны телим. Ә өйгә кайткач, үз тормышларыгыз җайга салыныр. Нурлатта эш урыннары күп, без Сезне барыгызны да көтәбез. Хәерле юл!”- дип Әсгать Касыймович егетләргә мөрәҗәгать итте.

Тантаналы чыгышлардан соң, традиция буенча, булачак солдатлар истәлеккә фотога төштеләр.

Язгы чакырылыш кысаларында 70ләп Нурлат егете ашыгыч хезмәткә барачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: