Татарстанның Россельхозүзәгендә пестицидлар кулланганда умарталыклар иминлеген тәэмин итү кирәклеген аңлаттылар

2024 елның 6 мае, дүшәмбе

Шуңа күрә, Татарстан Республикасы буенча "Россельхозцентр" филиалы сайтында хәбәр ителгәнчә, бал кортларының пестицидлар һәм агрохимикатлар белән агулануын кисәтү өчен "Россия Федерациясендә умартачылык турында" 2020 елның 30 декабрендәге 490-ФЗ номерлы Федераль законның 16 статьясын үтәү таләп ителә:

1. Пестицидлар  белән  эшкәртү  көненә кадәр 3 көннән дә соңга  калмыйча,   эшләрне башкару  өчен  җаваплы  затлар  эшкәртелергә тиешле  мәйданнар  чигендә урнашкан   7 км аралыгындагы якын-тирә торак пунктлар халкына  планлаштырылган  эшләр турында  массакүләм  мәгълүмат   чаралары аша (радио, матбугат  органнары, электрон чаралар һәм халыкка мәгълүмат җиткерүнең башка ысуллары  аша)  хәбәр итүне тәэмин итәргә тиешләр.

2. Пестицидлар һәм агрохимикатлар куллану буенча планлаштырылган эшләр турында мәгълүмат түбәндәге мәгълүматларны үз эченә алырга тиеш: пестицидлар һәм агрохимикатлар белән эшкәртүгә планлаштырылган җир кишәрлекләренең чикләре; эшләрне башкару вакыты; эшләрне башкару ысулы; куллануга планлаштырылган пестицидлар һәм агрохимикатлар исемнәре һәм аларның куркынычлык класслары; куллануга планлаштырылган куркыныч үзлекләре турында мәгълүмат пестицидлар һәм агрохимикатлар; умарталарда бал кортларын изоляцияләүнең киңәш ителгән вакыты.

3. Бал кортлары өчен куркыныч пестицидлар һәм агрохимикатлар куллану 1997 елның 19 июлендәге 109-ФЗ номерлы Федераль закон нигезендә башкарыла.

Инсектицидлар  бал  кортлары  өчен бик  куркыныч төркемгә керә.  Һәр төр пестицидның инструкциясендә   экологик регламент языла, аны  һәркем игътибар белән өйрәнергә һәм үтәргә тиеш.    Пестицидның тара   этикеткасында  катгый  рәвештә дәүләт теркәве номеры  күрсәтелә, шулай  ук  препаратның кыр шартларында  умарталар  өчен куркынычлылык  классының  цифрлы  күрсәткече  языла.

Бал кортлары өчен пестицидларның куркыныч класслары һәм аларны куллануның тиешле экологик регламентлары:

1нче куркынычлык дәрәҗәсе бал кортлары өчен югары куркынычлы. Аларны кулланганда түбәндәге экологик регламентны үтәү кирәк:

Җилнең тизлеге 1-2 м/с кадәр булганда;

бал кортлары өчен чик – очу зонасы 5 км-дан да ким түгел;

бал кортларының 96-120 сәгатькә очуын чикләп тору.

2нче куркынычлык дәрәҗәсе бал кортлары өчен уртача куркыныч. Аларны кулланганда түбәндәге экологик регламентны үтәү кирәк:

- иртәнге яки кичке сәгатьләрдә үсемлекләрне эшкәртү;

Җилнең тизлеге 2-3 м/с кадәр булганда;

бал кортлары өчен чик – очу зонасы 4 км-дан да ким түгел;

бал кортларының 48-72 сәгатькә очуын чикләп тору.

3нче куркынычлык дәрәҗәсе бал кортлары өчен аз куркыныч тудыра. Аларны кулланганда түбәндәге экологик регламентны үтәү кирәк:

- иртәнге яки кичке сәгатьләрдә үсемлекләрне эшкәртү;

Җилнең тизлеге 4-5 м/с кадәр булганда;

бал кортлары өчен чик – очу зонасы 3 км-дан да ким түгел;

- бал кортларын 24-48 сәгатькә чыгармый тору

Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 2001 елның 30 декабрендәге 195-ФЗ номерлы 8.3 статьясында пестицидлар һәм агрохимикатлар белән эш итү кагыйдәләрен бозган өчен административ штраф салу каралган. Моннан тыш, Россия Федерациясе Гражданлык кодексына ярашлы рәвештә, гражданның шәхесенә яки мөлкәтенә китерелгән зыян, шулай ук юридик затның мөлкәтенә китерелгән зыян зыян китергән зат тарафыннан тулы күләмдә капланырга тиеш.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, бал кортларының һәлак булуы, аларның тормыш эшчәнлеге бозылу сәбәпләре кәрәзле элемтә база станцияләренең нурланышы һәм бөҗәкләрнең паразитар авырулары сәбәпле дә булырга мөмкин. Бал кортлары үлсә, умарталарга зыян китерүнең сәбәбен төгәл билгеләргә кирәк.

Татарстан Республикасы буенча «Россельхозцентр» ФДБУ филиалы Авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләренә пестицидлар кулланганда умарталарның куркынычсызлыгын тәэмин итү өчен үсемлекләрне саклау чараларын сайлап алу буенча кирәкле мәгълүмати һәм консультацион ярдәм күрсәтә.

«Россельхозцентр» ФДБУның Татарстан Республикасы буенча филиалы.

Телефон: (843) 277-88-80

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: