Нурлат умартачылары киңәшмәдә проблемалы мәсьәләләр турында фикер алышты

2024 елның 15 апреле, дүшәмбе

Бүген Нурлат муниципаль районы Советында «Умартачылыкны үстерү һәм энтомофиль культураларны эшкәрткәндә химик агуланулардан бал кортларының һәлак булуына юл куймау» темасына киңәшмә узды. Киңәшмә умартачылар, авыл хуҗалыгы предприятиеләре җитәкчеләре, авыл җирлекләре башлыклары, Роспотребнадзор, Нурлат урманчылыгы, районның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе вәкилләре катнашында узды. Алар район Башлыгы Дамир Ишкинеев җитәкчелегендә актуаль мәсьәләләр буенча фикер алыштылар.

Киңәшмәдә билгеләп үтелгәнчә, Нурлат районында 2640 умарталык бар. 2023 елда алар 668 центнер тулаем бал җитештергән. Умартачылар билгеләп үткәнчә, ел саен басуларны эшкәрткәндә пестицидлар белән агулану очраклары күзәтелә. Кайбер авыл хуҗалыгы оешмалары төп таләпләрне үтәми. Бу умартачыларга булачак агротехник чаралар турында вакытында хәбәр итмәү, бал кортлары өчен куркыныч препаратлар куллану, көндез яки 5 м/с артык җил булганда сиптерү һ. б.  Дамир Азатович авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенә умартачыларның авыл хуҗалыгы формированиеләре белән хезмәттәшлеген координацияләргә кушты. Моның өчен алдан урнаштыру картасын, умарталарны күчереп утыртуны, эшкәртү графигын төзергә, чәчүлекләрне дөрес планлаштырырга һ. б.

Киңәшмәдә умартачылар җентекле аңлатмалар алган башка сорауларны да күтәрделәр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: