Нурлат районы авыл җирлекләрендә COVID-19дан күчмә вакцинация уза

2021 елның 15 октябре, җомга

Нурлат үзәк район хастаханәсе авыл җирлекләрендә күчмә вакцинация оештыра.

Бүген мобиль медицина бригадасы Егоркино, Тимерлек, Кычытканлы, Елаур, Урта Камышлы һәм Әхмәт авыл җирлекләрендә яшәүчеләрне кабул итә.

Каравыл Тавы фельдшер-акушерлык пункты янында Нурлат район хастаханәсенең мобиль медицина бригадасы килгәнче үк яңа коронавирус инфекциясеннән прививка ясарга теләүчеләрдән озын чират барлыкка килде.

Александр Николаевич Семеновка-75 яшь. «Табибка консультациягә килдем. Әле бер генә тапкыр да авырмасам да, үземне һәм якыннарымны саклап калырга булдым. Өч операция кичердем, хроник авыруларым бар. Әгәр табиб рөхсәт итсә, һичшиксез, ясатачакмын. Балалар һәм оныклар белән тыгыз аралашабыз, куркыныч саклана бит», – дип фикерләре белән уртаклашты ул.

Рус Мәнҗесендә яшәүче 63 яшьлек, III төркем инвалид Владимир Маханьков кызы Мария Макарова белән килгән. Алар белдергәнчә, иммунитетлары яхшы булуга карамастан, коронавируска каршы прививка кампаниясен дә хуплыйлар.

«Барысы да ясый, миңа да прививка ясатырга кирәк, - диде Владимир Иванович. - Элегрәк тә вакцинаны алган булыр идем, әмма аягымны сындырдым. Күрше авылда оештырганнар бик уңайлы, ерак барырга туры килмәде".

Каравыл Тавы авылында бу көнне 37 кеше прививка ясатты.

" Безнең фельдшер-акушерлык пунктына беркетелгән кешеләр арасында 400 кеше вакцинация ясарга тиеш. Алар-Каравыл Тавы, Рус Мәнҗесе һәм Единение поселогы халкы. Бүгенге көнгә әлеге торак пунктларда яшәүче 207 кеше прививка алды", - диде ФАП мөдире, фельдшер Светлана Савельева.

Бүген коронавирустан прививкага килгән авыл халкы «Гам-Ковид-Вак» вакцинасының беренче компонентын алды. Халыкны башта табиб карады. Медицина кабинетында һәркемгә кан басымын, температураны үлчәделәр, тын юлларының сатурациясен тикшерделәр, үпкәләрне тыңладылар. Моннан тыш, аларның хроник авырулары, аллергия реакцияләре турында тулы мәгълүмат алынды.

«Әгәр вакцинацияләнмәсәк, коронавирусны без беркайчан да җиңә алмабыз. COVID-19га каршы прививка ярдәмендә коллектив иммунитет булдырып кына без киләчәк өчен тыныч була алабыз, - диде Нурлат район хастаханәсенең гомуми практика табибы Валерий Тверсков.

– Халык прививкага бик теләп килә, килеп туган хәлне аңлый. Без исә профессиональ яктан аларга ярдәм итәргә һәрвакыт шат, кичке 8гә кадәр эшлибез".

Каравыл Тавы, Единение, Рус Мәнҗесе, Егоркино авыллары керә торган Егоркино авыл җирлегендә 930 кеше вакцинацияләнергә тиеш, шулардан бүгенге көндә 500гә якын авыл кешесе прививка ясатырга өлгергән инде. Биредә профилактик чаралар да зур роль уйный.

"Без барлык торак пунктларда да шәхси хуҗалыклар буйлап йөреп чыгабыз, коронавируска каршы вакцинация үткәрү кирәклеге турында аңлату эшләре алып барабыз, – диде Егоркино авыл җирлеге башлыгы Анатолий Борисов.

- Кешеләр төрлечә карый, кайберләре шикләнә яки карарга килә алмый, алар белән җентекләп эшлибез. Тик, нигездә, хәлләрнең күбесе мондый чараның мөһимлеген аңлый, вакциналаштырыла. Өлкәннәр өчен Нурлаттан мобиль медицина бригадасы килүе бик уңайлы".

Нурлат үзәк район хастаханәсеннән алынган мәгълүматларга караганда, 13 октябрьдә авылларда 599, 14 октябрьдә 563 кеше прививка ясаткан.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: